Лікарні та поліклініки стануть підприємствами і введуть прайс-листи на медичні послуги

Новини України
Новини України: Лікарні та поліклініки стануть підприємствами і введуть прайс-листи на медичні послуги

Верховна Рада прийняла закон, згідно з яким існуючі в Україні державні лікарні та поліклініки стануть казенними (державними), або комунальними підприємствами, приватизувати їх при цьому забороняється. У лікарень і поліклінік буде більше самостійності в розпорядженні грошима, а пацієнти отримають чітко сформований прайс-лист з усіма медичними послугами, перелік яких буде затверджувати Кабмін, а їх вартість встановить Міністерство охорони здоров’я.

Яких змін чекати?


За словами одного з авторів законопроекту Ольги Богомолець, з цього моменту, у всіх державних медичних установ з'явиться можливість змінити свій статус для переоформлення з державних в муніципальні, або в казенні (вони залишаться державними, але отримають більш лояльний порядок витрати державних коштів).

Для населення такі зміни допоможуть підвищити якість наданих лікарнями медичних послуг. У новому статусі медичні установи будуть продовжувати фінансуватися з державного та місцевого бюджетів, скасують лише витрати державних коштів за статтями. Наприклад, раніше державним лікарням було дозволено витрачати виділені бюджетні кошти строго за статтями — 15 тис. грн. на меблі (і ні в якому разі ні копійкою більше!), 20 тис. грн. на ліки, 50 тис. грн. на зарплату та ін… Після вступу в силу нового закону ця статейність всіх витрат для муніципальних і казенних клінік буде скасована.

Головні лікарі будуть розпоряджатися всіма виділеними грошима. З кожним з них, будуть укладати контракт (строком до п'яти років) з можливістю його продовжити, або розірвати достроково. Контролювати їх роботу буде наглядова рада, яку формуватиме власник лікарні (наприклад, Білоцерківська міська рада). Всі медичні установи так і залишаться неприбутковими, а всі зароблені і виділені з бюджету гроші будуть витрачається на лікування пацієнтів, оновлення обладнання і зарплати персоналу.

Лікарні зможуть заробляти гроші на медичних послугах, а пацієнти зможуть офіційно, за прейскурантом оплатити в касу послугу і отримати медичну допомогу. Такі «благодійні» внески існують і сьогодні, але носять неофіційний характер. Планується, що ціни на лікування будуть нижче, ніж в приватних клініках.

Які послуги залишаться безкоштовними?


Гарантований державний пакет послуг залишиться безкоштовним, на інші послуги буде введено два прайси.

На сьогоднішній день відомо, що безкоштовними залишаться такі послуги: відвідування лікаря педіатра і терапевта, ряд аналізів (кров, сеча, флюорографія, кардіограма, невідкладна допомога та ін.) Лікування психічно хворих і безнадійних так само залишаться безкоштовними. Остаточний пакет з переліком всіх платних і безкоштовних медичних послуг буде сформований до вересня.

Основною проблемою буде необхідність вчитися головним лікарям бути ефективними організаторами, а не роздавальниками бюджетних коштів.

Як завжди, після введення в дію нових законів залишається багато нерозкритих питань. Наприклад, чи буде новий закон впливати на зарплату лікарів? Медикаменти так і будуть купуватись за гроші тих хто лікується? Та головне питання, чи продовжимо ми, українці давати лікарю гроші в його кишеню за надані медичні послуги?

Джерело: Інтернет-газета «Сегодня»
Сподобалась тема? Поділись з друзями:

0 коментарів

Коментувати