Пологи в м. Біла Церква (Роды г. Белая Церковь)

Новини Білої Церкви


«Я кричала кілька годин, а до мене ніхто не підходив», «Акушерка впустила дитину», «У пологовому заразили стафілококом». Наслухавшись подібних історій, майбутні мами одразу починають шукати того, кому можна заплатити за гарне ставлення і увагу, вважаючи, що так вони себе убезпечують.

Але це далеко не так. «Платні» пологи рідко коли відрізняються від звичайних. Вагітна оплачує умови перебування, а не гарне ставлення і гарантію вдалих пологів. Навіть у приватних клініках у договорі вказується, що пологовий будинок не несе відповідальності за наслідки складних пологів. Нещодавно родина Короленків збільшилася ще на одного члена родини – в них народилася друга донечка, і вони переконалися, що в пологових будинках головну роль відіграє людський фактор – комусь вистачить елементарного «дякую», а хтось відкрито називає тарифи.


– У мене був кесарів розтин і за першою, і за другою дитиною з різницею в три роки, – розповідає мама Олена. – Особливих змін у звичайному пологому будинку, де я народжувала двічі, не помітила, хіба що «ціни» виросли. Хоча під час вагітності розглядали варіант народжувати в столиці, але прийшли до висновку, що немає сенсу їхати з рідного міста. Адже в усіх лікувальних установах головну роль відіграє людський чинник, і не факт, якщо заплатиш всім гроші, то до вас будуть краще ставитися. Навіть один той самий лікар приймає пологи у кожної породіллі по‑різному: у когось все проходить на вищому рівні, а в іншого – «обійняти і плакати».

– Заздалегідь домовлялися з лікарем?

– Перший раз ні, а другий раз просто не встигли. Вважаю, що пологи – річ непередбачувана, і нерідко попередня домовленість може завдати шкоди, бо, потрапляючи до пологового по «швидкій», у тебе одразу запитують, чи ти домовлялася з кимось. І якщо так, то у приймальному відділенні відношення різко змінюється в негативну сторону, мовляв, з ким домовлялися, нехай він за все і відповідає.

– Попередньо дізнавалися, скільки грошей потрібно готувати на пологи?

– На той момент знайомі казали, що лікар на кесарів розтин «коштує» 1500‑3000 грн., анестезіолог – 200‑600 грн. (у нашому випадку – 700 грн.), неонатолог – 200‑300 грн. А ось «послуги» медсестер подорожчали: якщо 3 роки тому вони «просили» по 100 грн. на кожну, то сьо­годні вже по 200 грн. І спробуй їм не дай! Ти відходиш після наркозу і повністю залежиш від них: раптом щось випадково зроблять.
Пам’ятаю, коли робили операцію за першою дитиною, ще не встигла відійти від наркозу, а медсестри вже стоять над головою і запитують, чи ми «віддячимо» лікаря. Кілька разів приходив анестезіолог і ненав’язливо питав у мене, де чоловік. Ми ці моменти проігнорували, а медсестрам тоді таки я була змушена заплатити 300 гривень. Другі пологи особливо не відрізнялися від попередніх: медсестри прийшли за грошима одразу – дали їм 600 грн., щоб над душею не стояли. Цього разу анестезіолог сам назвав чоловікові ціну одразу ж після операції. Кілька років тому неонатолог ні слова не сказала за гроші і наступного дня відзвітувала, як почувається моя дитина. У 2013 році інша лікарка-неонатолог вже вимагала 300 грн., але абсолютно безвідповідально ставилася до моєї дитини. Двом санітаркам дали по 50 грн., а на другий день, щоб я не «образила» медсестру, яка буде доглядати мене після операції, попросили 50 грн. Клізма обійшлася в 20 грн., прослуховування серцебиття дитини – 50 грн. А от лікар вийшов після операції, відзвітував за виконану роботу, але грошей не взяв. Він приходив і наступного дня, цікавився самопочуттям, оглядав.
Взагалі, медперсонал у всіх лікарняних закладах різниться. І не завжди відіграє роль, заплатив ти чи ні. Є такі, що і гроші вибивають, і халатно ставляться, а були й ті, хто співпереживає, підтримує і допомагає за елементарне «дякую».

– Чи отримували Ви, як молода мама, консультацію з грудного вигодовування?

– У тому пологовому будинку, де я народжувала, на той момент було не так багато спеціалістів, хто міг пояснити, як правильно прикладати дитинку до грудей та зціджувати молоко. Тільки після других пологів напередодні виписки одна медсестра все мені пояснила, за що я їй дуже вдячна.

– Плануєте повернутися до цього ж пологового будинку за синочком?

– Ми абсолютно готові народжувати там і втретє, оскільки розуміємо, що вся справа у випадку – скрізь є і позитивні, і негативні моменти. Проблема нашого суспільства в тому, що ми не знаємо своїх прав, а після пологів важко адекватно реагувати на деякі моменти, і багато хто цим користується. Тому, якщо хтось із медперсоналу починає перегинати палицю, рекомендуємо майбутнім батькам одразу звертатися до начальства.

Скільки треба заплатити за пологи?


Цим питанням переймаються всі майбутні батьки. Офіційно в нашій країні пологи – безкоштовна медична послуга. Крім того, жінка може прийти до будь-якого пологового будинку (крім приватного), і в неї зобов’язані там прийняти пологи без будь-яких страхових чи благодійних внесків.

Але насправді пологи давно перестали бути безкоштовними, втім, як і всі інші процедури в медичних закладах. Приватний пологовий будинок, платна палата державного пологового будинку, безкоштовне відділення з подальшою «подякою» лікарю… Скрізь – свої розцінки: від 1500 до 55000 гривень і вище залежно від популярності пологового та форми власності. В цю суму входять не тільки основні витрати, а й гроші, які «роздаються» в пологових за «додаткові» послуги. Наприклад, за догляд за мамою після кесарева розтину чи додаткового прибирання в палаті.
Звісно, щоб переконатися в цьому, потрібно принаймні потрапити в пологове відділення в якості породіллі чи її чоловіка, адже керівники всіх ланок заперечують будь-які корупційні дії в їхніх лікарняних закладах, мовляв, якщо за щось і треба платити, то суто за бажанням молодих батьків на добровільній основі і згідно з попередньою домовленістю. Наша мета не дискредитувати медичних працівників, адже попри все вони роблять найсвятішу у світі справу. Хотілося б об’єктивно висвітлити навколишню дійсність, зорієнтувавши майбутніх мам і тат, у яку суму їм обійдеться немовля і чи потрібно економити на пологах без шкоди для здоров’я матері й дитини.

Феміда на боці майбутніх мам


Між іншим, «сьогодні у пологових будинках підходи до надання акушерської допомоги абсолютно змінені», – йдеться в медичній газеті «Ваше здоров’я» 37 (812).
Принаймні так має бути відповідно до вітчизняного законодавства: це наказ МОЗ України № 503 («Про амбулаторну допомогу»), наказ № 620 («Про стаціонарну акушерсько-гінекологічну допомогу»), Клінічний протокол з акушерської допомоги «Нормальні пологи» № 624, «Протокол медичного догляду за здоровою новонародженою дитиною» № 152 та інші.

Отже, які права мають вагітні та їхні родичі?

– пацієнт має право самостійно вибирати собі лікаря або вимагати його заміни, якщо «спрацюватися» не вдалося;
– не обов’язково ставати на облік в жіночу консультацію за місцем прописки – пацієнт має право бути прийнятим у будь-якій державній лікувальній установі на свій вибір, якщо ця медустанова має можливість забезпечити відповідне лікування;
– лікар зобов’язаний у доступній формі пояснити мету запропонованих досліджень і лікувальних заходів та прогноз на майбутнє, у тому числі ризики для здоров’я жінки та її дитини. Вагітній не можуть відмовити в бажанні подивитися записи в історії пологів;
– вагітна має право на психологічну підготовку до пологів (школа відповідального батьківства при жіночих консультаціях);
– право вибору пологового будинку і лікаря (узгодивши з адміністрацією);
– у майбутніх мам є право на високу культуру медичного обслуговування з перших хвилин перебування в пологовому будинку;
– лікар зобов’язаний отримати згоду пацієнтки на проведення додаткових лікувальних або діагностичних заходів (у невідкладних випадках, коли є реальна загроза здоров’ю або життю пацієнтки (або дитини), згода на медичне втручання не потрібна);
– право на сімейні (партнерські) пологи. Доведено, що під час таких пологів жінка почувається значно спокійніше і впевненіше, це запобігає багатьом ускладненням;
– пологи мають відбуватися лише в індивідуальному пологовому залі. Величезні пологові зали з двома ліжками (залишки радянської системи) сьогодні є порушенням прав людини і заборонені законодавством;
– право на демедикалізацію пологів – можливість народити дитину в максимально природних умовах;
– право на свободу дій у пологах. Кожна породілля може народжувати в такій позі, яка для неї є зручною.

«Сємашко»


Де народжують мами майбутніх мешканців Білої Церкви? Звісно, що в Білоцерківському міському пологовому будинку, який у народі називають просто – «на Сємашко».

Домовившись про інтерв’ю з головним лікарем Анатолієм Бондарем, ми налаштувалися на дружню й відверту розмову. Хотілося поговорити не тільки про здобутки, а й висвітлити проблеми цього напрямку в медицині, адже розуміємо, що люди вже давно не читають статті про «квіточки й бантики», бо знають, що і як відбувається насправді. Анатолій Андрійович не дуже хотів коментувати запитання фінансового характеру. Втім, діалог склався.

– Анатолію Андрійовичу, розпочнемо зі статистики…

– Наш пологовий будинок працює за новітніми перинатальними технологіями з впровадженням партнерських пологів. Не так давно у нас була проведена реконструкція, і відтепер всі пологові зали індивідуальні. При цьому жінка має право обирати собі зручну позу для пологів: хоче вертикально – є спеціальний стілець, хоче у ванній з водою – є кутова ванна. А от прорадянських рахманівських крісел у нас уже давно немає.
За 6 місяців 2013 року ми прийняли 867 пологів. При цьому суттєво зріс відсоток фізіологічних пологів, а з ним – і кількість партнерських пологів. А от кесарських розтинів поменшало – всього 15,4 %. Зазначу, що в Європі ці показники досягають 40 %, а в Китаї – до 70 %. Значно зменшився показник перинатальної смертності (5,8 промілей).

– Яким обладнанням забезпечений міський пологовий будинок?

– Найбільш дороговартісне обладнання – автономна киснева станція (1 млн 200 тис. грн. – Ред.), яку ми придбали нещодавно. Завдяки цьому операційні і реанімаційні відділення для дорослих і відділення інтенсивної терапії для новонароджених забезпечені киснем на 100 %. Також ми закупили фетальні монітори стеження за станом плоду та реанімаційний монітор за стеженням стану жінки під час операції.

– Чи має право вагітна обирати собі лікаря на пологи?

– Так, згідно з наказом МОЗ України пацієнт має право на вибір лікаря з оформленням відповідної документації. Жінка приходить завчасно і пише відповідну заяву.

– Колишні породіллі розповідали, що для цього потрібно зробити добровільно-примусовий внесок на суму 400 грн. Чи правда це?

– Ці відомості не регламентовані жодними наказами, тому чую про таке вперше. Наше завдання полягає в тому, щоб простежити кваліфікацію обраного лікаря: чи може він приймати пологи самостійно, чи з черговою бригадою. Гроші за це не беруться.

– Хто частіше за все бере участь у сімейних пологах – мама, сестри породіллі чи її чоловік? Не відмовляєте їх?

– Усі вагітні, які виявили бажання на партнерські пологи в присутності родича, мають стовідсоткову можливість це зробити. В основному, народжують з чоловіками, і ніхто їх не відмовляє. З ними попередньо проводиться бесіда в жіночій консультації, вони переглядають відео­фільми, читають спеціалізовану літературу, налаштовуючись на процес. Тому сімейні пологи з чоловіком проходять адекватно і позитивно.

– На яких умовах народжують у міському пологовому іногородні породіллі?

– Незалежно від місця реєстрації, кожна жінка за бажанням може оформити страховий поліс на пологи у страховій компанії або народжувати, придбавши все необхідне самостійно. Медикаментозний супровід коштує 700 грн., поліс на фізіологічні пологи – 1500 грн., на кесарський розтин – 2500 грн. Це з урахуванням того, що страховий поліс діє на пологи і протягом 10 днів після них. Тому, придбавши страховий поліс, вагітна більше нікому нічого не винна. Мене відверто обурює, коли кажуть, що в пологовому будинку поки не заплатиш, то й не народиш! Якщо хтось із медперсоналу просить за щось заплатити, приходьте до мене і повідомляйте про це – я цілий день приймаю відвідувачів. Але ж ще ні один не прийшов і не сказав, що такий‑то спеціаліст чи санітарка вимагає з мене гроші!.. Самі ж ходять, шукають лікаря до пологів, після пологів, кому б заплатити. А потім крайнім виявляється пологовий будинок.

– Тобто жодних офіційних тарифів у пологовому не встановлено?

– Пологовий будинок – міський комунальний заклад, тому платні послуги тут заборонені Постановою Кабінету Міністрів. Відповідно і платних палат немає. Якщо вагітна оформляє страховий поліс, то це так і називається. Сімейною, підкреслюю – не платною, палатою забезпечуються всі, хто має бажання народжувати з партнером.
Якщо піднімати цю тему, то треба починати не з цих розцінок, а з того, що з місцевого бюджету на одну породіллю в день виділяється 2 гривні 30 копійок. Чи можна прийняти пологи за ці гроші, коли тільки стерильних рукавичок потрібно 15 пар, а це вже більше 50 гривень? Тому жінка може просто купити медикаменти суто за списком або оформити страховку. Ми ж зобов’язані надати медичну допомогу і забезпечити тими препаратами, які у нас є в наявності постійно відповідно до державних програм. Наприклад, препаратом для недоношених діток, одна ампула якого коштує 24 тисячі гривень. Або препаратом для зупинки післяпологової кровотечі у вагітної, вартість якого 48 тисяч.

– Чим зумовлена ситуація, що вимагає від молодої мами негайного проходження флюорографії? Адже тільки після цього видається довідка про народження дитини?

– Є відповідний наказ міністра охорони здоров’я, в якому йдеться про те, що кожна жінка в післяпологовому періоді повинна пройти флюорографічне обстеження для запобігання захворюванню на туберкульоз. Ми ж усі розуміємо, що протягом вагітності жінка постійно перебувала в потенційно небезпечному середовищі і могла інфікуватися. А через це може постраждати й новонароджений. На жаль, у нас такі випадки були, тому у нас до цього питання суворий підхід. А молодим мамам флюоро­графія жодним чином не нашкодить.

Про пологи в «районці»


Мешканки Білоцерківського району, зазвичай, їдуть народжувати до пологового відділення Білоцерківської центральної районної лікарні. Вони зізнаються, що тут народити значно дешевше від столичних пологових будинків, хоча й умови перебування бажають кращого.

Цього не заперечує і головний лікар «районки» Олександр Лопот, який розповів, що пологове відділення – єдине в лікарні, в якому ще не проведено капітальний ремонт.

– Ми вже маємо певні домовленості з керівництвом район­ної адміністрації про проведення у пологовому відділенні найсучаснішого ремонту. Це питання мені болить понад усе, бо охорона материнства і дитинства – це інвестиції у майбутнє. Щороку в пологовому відділенні проходить до 800 пологів – це нормальний показник.

– Скільки коштів виділяється на одну породіллю з районного бюджету?

– У нас такі підрахунки не ведуться, оскільки в лікарні загальне фінансування. На одного мешканця району на місяць виділяється 567 грн. На медикаментозне забезпечення припадає до 10 грн., на харчування (у вагітних покращений раціон) – 6‑7 грн. Уже три роки поспіль я вимагаю від медперсоналу, щоб кожна жінка могла успішно народити дитину з мінімальними затратами. Тому я категорично забороняю всім працівникам домагатися в пацієнтів подяки, хоча не скажу, що хворі не дякують.

– Це значить, що в пологовому відділенні офіційно ні за що не потрібно платити?

– Окрім благодійного внеску, які сплачують вагітні за бажанням при постановці на облік, а це від 100 до 450 грн. Якщо людина не спроможна заплатити, ніхто її не заставлятиме. Однак на плечі вагітних покладаються певні витрати із закупівлею пакету на пологи (аж до спирту з перекисом водню. – Авт.) та списку необхідних речей для новонародженого. До мене ще ніхто не приходив і не скаржився, що взяли зайве. За останні три роки деяке пожвавлення у сфері охорони здоров’я відчувається, але поки що не в тому обсязі, який необхідний, щоб людина прийшла і абсолютно безкоштовно отримала допомогу. Сподіваюсь, що після реформування медицини такий час настане.

– В якому стані зараз пологові зали та яким обладнанням забезпечене відділення?

– У нас облаштовані індивідуальні пологові зали, проводимо партнерські пологи. На благодійній основі відділення отримало 2 кювези для новонароджених та 2 апарати УЗД. У межах пологового відділення передбачена операційна, яка забезпечена необхідним обладнанням і киснем для проведення кесаревого розтину.

– Чи не плануєте запровадити в лікарні «страховку на пологи»?

– Свого часу я вислухав цілий ряд пропозицій від страхових компаній. Однак, на мою думку, наші страхові компанії поки що переслідують особисто свою мету, тому я не погодився із жодною пропозицією. Взагалі, сам принцип страхової медицини цікавий і дуже перспективний в тому випадку, коли страхова компанія є структурним підрозділом лікувального закладу. В разі непередбачуваних випадків, наприклад, значної втрати крові вагітною, у нас є своя станція переливання крові, забезпечена необхідним обладнанням для отримання певних компонентів крові. Їх вагітна отримує безкоштовно. Так, ми витрачаємо на це певні кошти, залучаємо спонсорів, але ніяка страховка для цього не потрібна.
Не можу сказати, що ми всім задоволені, та працюємо на перспективу. Я завжди вимагав і вимагатиму людського відношення до пацієнтів, наголошуючи, що з пацієнтом потрібно з спілкуватися.

Приватні клініки


Якщо в цінах на пологи у Білій Церкві та районі нас зорієнтували, то скільки коштує народження дитини в стінах приватної клініки, ми навіть уявлення на мали.
Ця інформація виявилася абсолютно доступною на сайті однієї з провідних клінік України. Отже, слухайте та тримайтеся, якщо ви стоїте.

Спостереження вагітності обійдеться від 21800 до 33250 національних гривень, проведення планового УЗД – 440 грн., термінового в робочий час – 750 грн., термінового вночі – 1000 грн. Якщо ви стояли на обліку в жіночій консультації рідного міста, фізіологічні пологи в приватній клініці коштуватимуть 45500 грн., а кесарів розтин – 56500 грн. Якщо спостерігалися при клініці – 37 і майже 48 тисяч відповідно. На консультацію неонатолога готуйте 250 грн., акушера-гінеколога – 300 грн. Перше свято малюка влетить у 1300 грн.

Це ж де потрібно працювати і скільки заробляти, щоб народжувати в приватній клініці?.. Тим не менш, все більше простих українців мають намір віддати останнє, аби тільки потрапити туди і потім сказати, що вони народжували в цій клініці. Ніби там працюють не люди, а боги. З цього виходить, що люди готові витрачати такі шалені гроші на пологи виключно з влас­них амбіцій. А потім самі ж винуватять лікарів…

Оксана Ковальчук
Джерело: news.blitz.com.ua/
Сподобалась тема? Поділись з друзями:

0 коментарів

Коментувати